پروژه پلاس

تضمین موفقیت با نه گفتن

تضمین موفقیت با نه گفتن

مقدمه

در این مقاله از سری مقالات پروژه پلاس ، می خواهیم قدرت “نه” گفتن را تمرین و در زندگی پیاده کنیم.

مهارت نه گفتن و استفاده از تکنیک‌ هایی مانند رد قاطعانه یا صفحه خط افتاده کمک میکند تا مجبور نباشیم مدام کاری برخلاف میلمان انجام بدهیم. مهارت نه گفتن از جمله مهارت‌ هایی است که اگر فاقد آن باشیم خیلی از موارد در زندگی مجبور خواهیم بود کارهایی را برخلاف میل یا حتی ارزش‌ هایمان انجام دهیم. برای مثال یکی از دوستانتان از شما میخواهد او را در یک مهمانی همراهی کنید در صورتی‌که علاقه ‌ای به این کار ندارید، دوست دیگری لباسی را که تازه خریده ‌اید میخواهد از شما قرض بگیرد و یا حتی درخواست‌ های بزرگتری از شما می‌شود که تنها به این خاطر که نمی ‌توانید به خواسته‌ های دیگران پاسخ منفی بدهید مجبور به پذیرش شده و مدت ‌ها احساس پشیمانی خواهید کرد. حتما تکنیک‌ هایی که در این مقاله ارایه شده است را مطالعه کنید.

چرا نمی‌توانیم نه بگوییم؟

یکی از علل اصلی ناتوانی در مهارت نه گفتن به ترس ‌ها و باورهای نادرستی که پیش از نه گفتن به یک درخواست از ذهن ما می‌ گذرد، بازمی ‌گردد. از جمله این باورها و ترس ‌ها عبارتند از:

احتمالا از قطع شدن یا ضعیف شدن ارتباطات دوستانه خود با سایرین وحشت دارید و از راه پذیرفتن بدون چون و چرای یک درخواست خود را از این وحشت رها می‌ کنید.

آنقدر به شخص یا اشخاصی علاقه دارید که از نه گفتن به آنها احساس گناه می ‌کنید در نتیجه به احساسات خود لطمه می‌ زنید و دست از خواسته‌ها و برنامه‌های شخصیتان می ‌کشید.

شاید هم خود را در مقابل سایرین بیشتر از حد متعارف و معمول مسئول می ‌بینید و حاضرید برای آنها هر کاری بکنید حتی اگر به سلامتی خود ضرر بزنید.

فکر می‌کنید درخواست آنها از شما به معنای مهم و با ارزش بودنتان است و اگر آن را نپذیرید در واقع نباید هرگز منتظر تکرار چنین شرایطی باشید.

تضمین موفقیت با نه گفتن

سه گام فکری در مهارت نه گفتن

گام اول: موانعی که از نظر اخلاقی و ذهنی بر سر راهتان می‌بینید را شناسایی کنید.

برای مثال اگر دوستی از شما درخواست نابجایی کند و اگر به او نه بگویید چه عواقبی خواهد داشت؟

آیا از این نگرانید که مبادا در مورد شما جور دیگری فکر کند؟

آیا اگر به کارفرمایتان نه بگویید از کار برکنار می‌شوید؟

آیا رد درخواست یکی از همکارانتان واقعا از لحاظ شغلی برای شما زیان آور خواهد بود؟

گام دوم: پس از بررسی خطرات احتمالی از بعد منفی آن، با واقع بینی شرایط احتمالی را در ذهن خود ترسیم کنید.

عجله نکنید با دقت این گام را بردارید اگر نیاز می‌بینید که احتمالات مختلف را یادداشت کنید این کار را انجام دهید شاید برای ابتدای کار مناسب باشد. برای مثال: اگر نه بگویم دوستم کمی ناراحت می‌شود اما پایه‌های دوستی ما استوارتر از این است که با این مورد خراب شود. از طرفی شاید دوستم به خاطر شنیدن «نه» صریح و رک من نسبت به دوستی ما اعتماد بیشتری پیدا کند.

رییس اداره حتما در برابر «نه» گفتن من کمی ناراحت می‌شود. اما اگر «بله» بگویم و با توجه به فشار روحی ناشی از به هم خوردن برنامه‌هایم عصبانی و بی‌حوصله کار کنم عواقب بدتری پیش خواهد آمد. اگر به خواست دوستم در این مدت برخلاف ارزش‌های خود و خانواده‌ام عمل کنم در آینده عواقب خوبی هم از لحاظ فردی و هم اجتماعی در انتظارم نیست.

گام سوم: قطعا مطالعه شرایط احتمالی از دیدگاهی منطقی‌تر و خوش‌بینانه‌تر این امکان را بوجود می‌آورد که عدم پذیرش خود را اعلام کنیم.

در این مرحله مستقیم و با وضوح کامل و بدون بهانه تراشی «نه» را بگویید.

در مهارت نه گفتن نکات زیر را در نظر بگیرید:

۱- نه گفتن، حق شماست. می‏توانید خیلی ساده نه بگویید: «نه عزیزم، من اینکار را نمی‏کنم».

۲- خود را تقویت کنید و مطمئن باشید که نه گفتن، روابط اجتماعی شما را مختل نخواهد ساخت.

۳- مطمئن شوید که چه می‌خواهید. اگر مطمئن نیستید، بگویید که باید درموردش فکر کنید و زمانی را برای دادن پاسختان مشخص کنید.

۴- اگر هنوز چیزی که می‌خواهند، برایتان مبهم است، توضیح بیشتری بخواهید.

۵- سعی کنید حرکات غیر کلامی‌ مثل حالت صورتتان با پیامی که می‌دهید همخوانی داشته باشد.

۶- تا جایی‌که می‌توانید پاسخ کوتاهی بدهید و از دادن توضیحات طولانی و آوردن دلایل زیاد خودداری کنید.

۷- از ضمیر من استفاده کنید و به‌جای سرزنش یا محکوم کردن دیگری به مطرح کردن موضوع بپردازید.

۸- به جای «فکر نمی‌کنم بتوانم» از کلمه «نه» استفاده کنید. یا به‌جای گفتن «نمی‌توانم»، بگویید «این ‌کار را نخواهم کرد».

۹- به‌ جای قضاوت کردن، مواردی را که وجود دارد مطرح و درخواستتان را به‌صورت واضح و مستقیم بیان کنید.

۱۰- افراد منفعل گاهی حتی وقتی با چیزی مخالفند، برای آرام نگه داشتن شرایط، تظاهر به موافقت می‌کنند، برای مثال لبخند زده، سرشان را تکان داده یا به ‌دقت گوش می‌کنند. در‌حالی‌که گاهی لازم است بطور مستقیم یا غیرمستقیم مخالفت نشان بدهید.

۱۱- لزومی ندارد احساس گناه کنید. شما رسالت ندارید به هر قیمتی تمام مشکلات دیگران را حل کرده یا همه را خوشحال کنید.

۱۲- در مواردی هم که نه گفتن به مسائل جدی و خطرناکی مربوط می‌شود، از دست رفتن رابطه به نفع شما خواهد بود. با برقراری روابط سالم‌تر اجتماعی جایگزینی برای رابطه از دست رفته خواهید داشت.

البته از آن جایی که عادت کرده‌اید سالها«بله» بگویید و مهارت نه گفتن به موقع را نداشته‌اید برای موارد اولیه این تمرین به مشکلاتی برخورد می‌کنید. بهتر است برای تمرین مهارت نه گفتن نخست از موارد ساده‌تر شروع کنید و به مواردی «نه» بگویید که احتمال خطر و صدمات ناشی از آن کمتر است. به این ترتیب می‌توانید بعد از مدتی تصمیمات مهم‌تر و معقولانه‌ای بگیرید.

دیدگاه‌ها (0)

  • لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
  • لازم است محتوای ارسالی منطبق برعرف و شئونات جامعه و با بیانی رسمی و عاری از لحن تند، تمسخر و توهین باشد.
  • از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
  • نظرات کاربرانی که دارای نام کاربری (نام و نام خانوادگی در حساب کاربری) نامناسب هستند مورد تایید قرار نخواهد گرفت.
  • نتیجه بررسی نظرات (تایید یا رد) به ایمیل کاربران ارسال می‌شود. لذا جهت اطمینان از دریافت نتیجه بررسی نظرات، نیاز است کاربران آدرس ایمیل خود را در حساب کاربری تعریف کنند.

*
*

دیجی نرسینگ😉

بزرگترین و معتبرترین منبع آموزش پرستاری