پروژه پلاس

تاثیر افسردگی بر حافظه

تاثیر افسردگی بر حافظه

در این مقاله از سری مقالات پروژه پلاس ، می خواهیم ” تاثیر افسردگی بر حافظه ” را بررسی کنیم . با پروژه پلاس همراه باشید.

تعریف افسردگی

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌ علاقگی و بی‌ میلی است و می‌ تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات ، موفقیت و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد.

افرادی که دارای حالت افسردگی هستند، می‌ توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی ‌ارزشی، شرمساری یا بی ‌قراری داشته باشند. ممکن است آن ‌ها اشتیاق خود در انجام فعالیت‌ هایی که زمانی برایشان لذت‌ بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی‌ میل و کم‌ اشتها شوند، تمرکز خود را از دست بدهند، در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل برخورد کنند و به خودکشی فکر کرده، قصد آن را داشته باشند و حتی خودکشی کنند. اختلال افسردگی همچنین ممکن است باعث بی‌ خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن شود. پاورپوینت آشنایی با شغل روانشناسی

مقابله با افسردگی کار آسانی نیست، اختلالی خلقی که علائم آن با احساس نا امیدی ، پوچی، تنهایی و احساس گناه بیش از حد برای مدت زمان طولانی مشخص می‌شود. افراد مبتلا به اختلال افسردگی معمولاً، دوره‌ های درمانی را تجربه می‌کنند که حداقل دو هفته به طول می ‌انجامد.

افراد مبتلا به اختلال افسردگی مداوم دوره ‌هایی را تجربه می‌کنند که به طور قابل ‌توجهی طولانی ‌تر است؛ بیشتر از دو سال در بزرگ ‌سالان و بیش از یک سال در کودکان و نوجوانان.

علائم افسردگی فراتر از خلق ‌وخوی پایین و بی‌حوصلگی است.  بیماران ممکن است کمبود انگیزه نیز داشته باشند، تمرکز کردن برایشان دشوار باشد، قادر به پیش ‌بینی احساسات یا خوشبختی نیستند و ممکن است مکرراً افکاری از مرگ یا ایده خودکشی داشته باشند.

افسردگی همچنین می تواند احساس خستگی را به وجود آورد و ممکن است عادات خواب و خوردن را تغییر دهد. با کنار هم گذاشتن همه این موارد، این علائم می تواند زندگی اجتماعی و شغلی بیماران را مختل کند.

افسردگی با غم و اندوه ناشی از یک رویداد مهم زندگی مانند مرگ یک دوست عزیز تفاوت دارد – هرچند کسانی که مستعد ابتلا به اختلالات افسردگی هستند به دلیل چنین رویدادی ممکن است دچار افسردگی شوند.

برای مبتلایان به اختلال افسردگی اساسی یا اختلال افسردگی مداوم (که به عنوان بیماری dysthymia نیز شناخته می‌شود)، دوره‌ های افسردگی همیشه به یک رویداد خاص گره نخورده‌اند و ممکن است به دلایل نامشخصی ایجاد شده باشند.

بااین ‌حال، هنگامی ‌که یک نفر دوره افسردگی را تجربه می ‌کند، ممکن است انسان از طریق یک دید افسردگی شروع به مشاهده جهان کند.

چنین طرحواره ای صرفاً قابل قیاس با مالیخولیایی قرون وسطایی یا بدبینی ابدی نیست که نشان ‌دهنده این باشد که فرد مبتلا به افسردگی فقط نیمه خالی لیوان را می‌بیند.

ممکن است شواهد عصبی شناختی وجود داشته باشد تا از آنچه بسیاری از افراد که با افسردگی دست و پنجه نرم کرده‌اند، پشتیبانی کند. همچنین ممکن است ادعای هارون بک، پدر درمان شناختی، که پیشنهاد کرد افسردگی می تواند  به عنوان یک اختلال شناختی توصیف شود، حمایت کند که در آن اطلاعات منفی نسبت به اطلاعات مثبت یا خنثی اولویت بالاتری داشته باشد.

تاثیر افسردگی بر حافظه

چه عواملی باعث افسردگی می‌شود؟

 با وجود اینکه یکی از گسترده‌ ترین اشکال آسیب ‌شناسی، روان ‌پزشکی است، پاسخ ساده این است که محققان مطمئن نیستند.

همان‌ طور که گفته شد برخی از دوره‌ های افسردگی ممکن است در اثر تروما ایجاد شود، اما سایر عوامل (از جمله نوروشیمی فرد، معماری عصبی فرد و اینکه مغز شخص به استرس چگونه پاسخ می ‌دهد) می تواند بر میزان حساسیت فرد به افسردگی تأثیر بگذارد.

اگرچه واضح است که ژنتیک در تعیین خطر ابتلا به افسردگی نقشی اساسی دارد، اما به نظر نمی ‌رسد که تنها دلیل عصبی شناختی این بیماری باشد.

افسردگی – عوامل افسردگی

محققان بیش از ۱۰۰ ژن و آللهای (ژن‌های ناهمسان مجاور) آنها را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند بر روی شیمی عصبی، معماری عصبی یا توانایی پردازش مؤثر استرس در فرد تأثیر بگذارند.

این امر باعث شده است تا تئوری‌های متعددی توضیحاتی برای دوره‌های افسردگی و دلیل اینکه برخی از افراد نسبت به دیگران مستعدتر هستند، توضیح دهد.

این نتیجه ممکن است شگفت‌آور به نظر برسد، زیرا استرس به طور معمول با افسردگی همراه نیست.  بااین‌حال، به نظر می‌رسد استرس بیش‌ازحد یا واکنش بدن به استرس درک شده نقش اساسی در پیشرفت افسردگی دارد و حتی ممکن است باعث تغییر در معماری عصبی شود.

استرس می تواند مناطق خاصی از مغز، به‌ویژه سیستم لیمبیک (که شامل آمیگدال، تالاموس و هیپوکامپ است) را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است منجر به تغییرات فیزیکی در ساختار مغز از جمله اختلال در رشد عصب شود.

تاثیر افسردگی بر حافظه

حافظه‌ای از موارد منفی و هیپوکامپ‌ها

 هیپوکامپ در یادآوری و رمزگذاری خاطرات اپیزودیک نقشی اساسی دارد. اعتقاد بر این است که خاطرات دوره‌ای در خوشه‌های سلول‌های عصبی معروف به نمودارها ذخیره می‌شوند و گمان می‌رود که این نمودارها با حافظه فردی مرتبط هستند.

محققان دریافته‌اند که نمودارهای خاصی را که مربوط به اطلاعات فردی است، را می‌توان با استفاده از تصویربرداری  برچسب‌گذاری کرد.  در نتیجه می‌توان الگویی را مشاهده کرد که با ایجاد حافظه، پردازش حافظه و بازیابی حافظه مطابقت دارد.

هیپوکامپ همچنین در پردازش اطلاعات منفی یا استرس زا نقش دارد، که نشان می‌دهد می‌توان تئوری شناختی افسردگی را که توسط بک در آزمایشگاه ارائه شده است، تست کرد.

هیپوکامپ

با آزمایش بر روی موش‌های آزمایشگاهی، محققان مرکز تحقیقات بیمارستان داگلاس در دانشگاه مک گیل مونترال نیز مشابه همین عمل را انجام دادند.

این آزمایش با استفاده از مدل(CSDS)  برای مشاهده نمودارهای موجود در هیپوکامپ موش‌ها که به نظر می‌رسد مستعد استرس هستند و یک گروه جداگانه که به نظر می‌رسد مقاوم است انجام شد.

این تیم فرض کرده‌اند که حیوانات مستعد دارای هیپوکامپی هستند که نسبت به استرس حساس‌تر هستند، که این حیوانات دارای سلول‌های بیشتری از نمودارهای هیپوکامپ مربوط به استرس می‌باشند و با فعال کردن سلول‌های گراف مربوط به تجربیات استرس‌زا، رفتار افسردگی مشاهده می‌شود. آنها استدلال می‌کنند که حیوانات انعطاف پذیری (حساسیت کمتر) افزایشی در سلول‌های شاخه‌های هیپوکامپ مربوط به استرس را ندارند.

 تیم ژانگ و همکارانش یافته‌های خود در ماه آگوست را در مجله علوم اعصاب منتشر کردند. آنها متوجه شدند که، در مقایسه با موشهای تحت کنترل انعطاف‌پذیر یا بدون استرس، موش‌های مستعد فعال‌سازی مجدد بالاتری از سلول‌های شاخه‌ای مربوط به شکست اجتماعی… در هر دو ناحیه خلفی پشتی و هیپوکامپ شکمی از خود نشان می‌دهند.

چگالی سلول‌های شاخه‌ای  CA1 با سطح اجتناب اجتماعی ارتباط دارد… یافته‌های ما مبنی بر اینکه نمودارهای حافظه منفی در موش‌هایی که مستعد ابتلا به CSDS هستند افزایش یافته است، نشان می‌دهد که این نمودارها می‌توانند به صورت مکانیکی در عصب منفی شکل دهنده حافظه در افسردگی مؤثر باشند.

به عبارت دیگر، موش‌هایی که اطلاعات منفی بیشتری را به خاطر سپرده‌اند، بیشتر می‌توانند حافظه منفی را مرور کنند و رفتاری همراه با افسردگی دارند، در حالی که موشهایی که اطلاعات منفی کمتری داشتند، کمتر احتمال دارد که دوباره حافظه را مرور کنند و دچار افسردگی شوند.

اگرچه این مطالعه بزرگ ممکن است به سؤالات ما در مورد جهت علیت بین حافظه منفی و افسردگی پاسخ ندهد، اما نشان می‌دهد که هیپوکامپ نقش مهمی در تقویت رفتارهای افسردگی دارد.

این مسئله همچنین اعتبار بیشتری به بحث بک می ‌دهد که افسردگی را می ‌توان به عنوان یک اختلال شناختی مشاهده کرد گرچه لزوماً هیچ الگوی نظری در مورد افسردگی را نفی نمی ‌کند.

در نتیجه، این تیم مقاله خود را با یک یادداشت خوش ‌بینانه ‌ای که قابل ‌فهم برای بیماران باشد به نتیجه رساند: «مهار شاخه ‌های حافظه منفی در هیپوکامپ می تواند یک روش درمانی جدید برای درمان علائم شناختی در افسردگی باشد.»

برای تأیید این نتایج و بررسی چگونگی مهار موفقیت ‌آمیز نگاشت‌ های حافظه منفی، مطالعات بیشتری لازم است، اما این نتایج به طور بالقوه می تواند گامی در ارائه اشکال جدید درمانی برای یکی از گسترده‌ ترین و ناتوان ‌کننده‌ ترین بیماری‌های روانی در جهان باشد.

این رویکردهای جدید همچنین ممکن است به ما امکان درک بهتر شبکه پیچیده ای از مؤلفه های بیولوژیکی و روانشناختی را که دلایل اصلی افسردگی هستند را بدهد و برای جلوگیری از آن اقدامات پیشگیرانه تری انجام دهیم.

دیدگاه‌ها (0)

  • لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
  • لازم است محتوای ارسالی منطبق برعرف و شئونات جامعه و با بیانی رسمی و عاری از لحن تند، تمسخر و توهین باشد.
  • از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
  • نظرات کاربرانی که دارای نام کاربری (نام و نام خانوادگی در حساب کاربری) نامناسب هستند مورد تایید قرار نخواهد گرفت.
  • نتیجه بررسی نظرات (تایید یا رد) به ایمیل کاربران ارسال می‌شود. لذا جهت اطمینان از دریافت نتیجه بررسی نظرات، نیاز است کاربران آدرس ایمیل خود را در حساب کاربری تعریف کنند.

*
*

دیجی نرسینگ😉

بزرگترین و معتبرترین منبع آموزش پرستاری